Cyrus One Cast – další vítězství Stereo.DE

Další vítězství integrovaného zesilovače Cyrus ONE Cast.

Tentokrát se pod kapotu tohoto stroje podívali v německém magazínu Stereo.de

Další vítězství série ONE?

Jsou to už tři roky, kdy jsme testovali první model Cyrus ONE (STEREO 12/2016). Cyrus ONE, byl tenkrát první ONE svého druhu a současně moderní reinkarnací prvního velkého hitu značky z 80. let.

Dnešní test je velmi podobný jako s předchozím modelem ONE HD, který přišel po prvním modelu ONE a který rozšířil stávající řadu. Byl stejný, ale vše dělal o něco lépe. Cyrus byl vždy modulární systém postavený pro nekompromisní reprodukci, ale koncept ONE je více méně individuální koncept.

Koncept ONE

Cílem bylo mít jediný stroj, který by byl vynikající v reprodukci zvuku a současně byl kompatibilní a nenáročný na uživatelskou obsluhu a instalaci. Není drahý, vychází vstříc potřebám moderního zákazníka a společnost Cyrus si tím současně buduje alternativní klientelu.

Nyní přichází Cyrus ONE Cast

Ve skutečnosti se jedná opět o vylepšený stroj zabudovaný do stejného šasi jako předchozí dva modely. Nyní tedy máme k dispozici třetí model integrovaného zesilovače série ONE, model Cast. Samozřejmě, že celá série ONE je postavena již vybudovaných hodnotách, které jsou opravdu ohromující. Pokud nahlédneme pod kapotu, Cyrus ONE Cast je v podstatě integrovaný zesilovač s 2x 100wattovým výstupem. Uvnitř najdeme velkoryse dimenzovaný toroidní transformátor v kombinaci s vysoce účinným koncovým stupněm třídy D. Jedná se tedy o moderní hybridní topologii digitálního zesilovače v kombinaci s lineárním napájením. Zde se Britové spoléhali na již funkční topologie z portfolia (Lyric, Cyrus 200, Cyrus ONE / ONEHD). Tato topologie výkonového stupně byla dlouho a dlouho testována, na jejímž konci je nyní 4. generace digitálního zesilovače, platí pro verzi HD i Cast, přičemž, oba modely už mají vylepšenou předzesilovací část oproti modelu One, který je ryze čistým integrovaným zesilovačem bez přítomnosti integrovaného převodníku.

Cyrus v této třídě generuje vysoce čistý zvuk a ve své kategorii zůstává nadřazený své konkurenci.

Ovládání zesilovače Cyrus One Cast je vzhledem k možnostem digitálního streamování extrémně příjemná a jednoduchá. Zřejmě ve vývoji používají dostatek inteligence a citu. Jak již napovídá sám název zařízení, systém je založený na základní technologii Google Chrome Cast. Kromě toho Cyrus také používá CAST pro Apple Airplay a Amazon Alexa – alternativně Google Voice Assist, tyto technologie budou pro svého nového majitele v případě streamování velmi užitečné.

Po zapnutí se ONE Cast ihned chopí řízení reprodukce hudby. Provede měření impedance reprosoustav a přizpůsobí požadovaný výkon. Systém měření není úplně nový. Prakticky zapojí zvukové převodníky do své smyčky a záporné zpětné vazby. Pravděpodobně s tím přišla společnost NAD jako první, ale to není nyní důležité. V každém případě je tato funkce fantastická. Zvláště pokud to funguje stejně tak dobře jako u Cyrusu. Podle našeho názoru byla detekce a přizpůsobení impedance zásadní pro splněním podmínky EU vztahující se k vývoji a integraci třídy D.

Nyní je na řadě zapojení

Do předzesilovače připojíte téměř vše. V každém případě můžete využít pouze předzesilovací část a na preout zapojit jiný výkonový stupeň. Většímu výkonu tak nic nestojí v cestě. Stejně jako jeho bratři vám Cyrus Cast stále umožňuje připojit gramofon (Phono-MM) a také digitální zdroje (koaxiální, optické, USB B pro PC / Mac).
Vstup označený jako „AV“ je přímý vstup určený pro domácí kino, který vám umožní AV centrálu propojit přímo k výkonovému zesilovači Cyrus One Cast. Analogový vstup byl zredukován na jeden vstup např. pro CD přehrávač. Stále poměrně vzácný je například vstup HDMI ARC, kterým jednoduše propojíte TV nové generace. I tímto se Cyrus vymezuje od konkurence, která zatím s touto možností zapojení pokulhává.
Phono vstup  ve skutečnosti představuje samostatný zesilovací okruh, oddělený od předzesilovací platformy, který je určená pro ostatní vstupy. Je postaven na základě legendárního phono předzesilovače Cyrus, takže rozhodně nemá špatné rodiče. Phono vstup tedy není žádná alibistická funkce, ale plnohodnotný vstup, který potěší milovníky vinylu.

Současný svět se však těší stále větší popularitě hlasového ovládání a zájem o něj opravdu roste. Směřuje se tak k integraci hlasového ovládání do audio systému čehož využívají velcí hráči:  Amazon Alexa, Apple Siri, Google Assistant. Nikdy však tato funkce nebyla integrována do hifi komponenty. Dnešní představení zesilovače Cyrus ONE Cast je současně skutečnou světovou premiérou. Kdo by nesnil o tom…přijdu domů a jednoduše řeknu „Alexa (nebo Google nebo
Siri), prosím, hrajte Yello na hlasitost místnosti.“ Funguje to, vynikající! Jeden nebo více zesilovačů Cyrus Cast lze zapojit do vlastního multiroom systému nebo integrovat jej do již stávajícího.

Bluetooth s nejnovější verzí AptxHD také funguje a zní skvěle, ale se streamovací aplikací nebo hlasovým ovládáním získáte mnohem více. Stream funguje v rozlišení 24/96. Prostřednictvím WiFi a pokud máte na zdroji hudby opravdu kvalitní službu jako např. Tidal, budete nadmíru spokojeni. Převodník zpracuje rozlišení až 32 bit / 192 khz a současně DSD 128.

Pokud jde o zvuk, Cyrus One CAST přirozeně splňuje požadavky domácího zesilovače a současně splňuje všechna očekávání. The CAST je v tomto ohledu zhruba na stejné úrovni se svými ONE sourozenci, ´upřímně, je o něco lepší než ONE a současně než ONE HD. Tajemství: výkonový stupeň zesilovač je téměř stejný.

A tak Cyrus začíná opravdu ďábelsky, vytváří zvuk, který je stejně svěží, sebevědomý, vyrovnaný s ohromným prostorem, že více méně připomíná vyšší sérii HiFi komponent Cyrus Classic. Je zde slyšet obrovská síla vycházející z koncového D stupně. Tento drobný zesilovač laděný do temně černé, disponuje rytmikou, muzikálností a díky vysoké účinnosti výkonového bloku excelentně řídí basové pásmo.

Klasické a moderní provedení

ONE CAST spojuje všestrannost, konektivitu a snadnou obsluhu. V dobrém slova smyslu klasika – kvalita zvuku skutečného zesilovače Cyrus, který je současně bezdrátově ovladatelný za pomocí všech smart zařízení.

 

Předchozí příspěvek
Zingali Twenty EVO 1.12 – test HifiPhilosophi
Následující příspěvek
Grandinote Shinai – 30 Wattový speciál