Grandinote Shinai – 30 Wattový speciál

RECENZE NĚMECKÉHO MAGAZÍNU hifitest.DE

Integrovaný zesilovač Grandinote Shinai – 30 WATTOVÝ ITALSKÝ SPECiÁL

Je zajímavé, že pokud jsou v zesilovači zapojeny elektronky, je téměř vždy považován za muzikální. Že to nemusí být nevyvratitelná pravda, dokazuje tento italský integrovaný zesilovač Italského výrobce Grandinote model Shinai .

Velice živě si pamatuji své první setkání s produktem od Grandinote, konkrétně se jednalo o phono stage „Celio“ . To bylo něco, co jsem nikdy předtím neviděl. S obrovským napájecím zdrojem a pouze třemi tranzistory na kanál se konstruktérovi Massimilianu Magri podařilo z MC přenosky vyloudit úžasnou hudbu. Dobře, s trochu větším brumem než jinde, ale na tom nezáleželo. Celio mělo tu dojemnou, velmi dojemnou kvalitu, kterou by hudba měla mít. Mimochodem, z dobrého důvodu jsme Celio ozdobili pečetí „Produkt roku“.

Grandinote Shinai má ale něco jiného na práci. „Shinai“ je integrovaný zesilovač s nominálním výstupním výkonem 30 wattů na kanál, za který je zodpovědných neuvěřitelných 40 kilogramů materiálu a za který je třeba zaplatit 296.000,- Kč

Tato konstrukce zesilovače jednoznačně patří do skupiny velmi vzrušujících typu zařízení, které se nedrží běžných učebnicových názorů hlásajících minimalizaci zkreslení s cílem poskytnout co nejpřesnější obraz dodávaného signálu.

Hlavní myslitel Grandinote pan Magri měl svůj vlastní nápad. Především mu šlo o muzikální – hudební kvalitu, než aby se držel zarytých technických doktrín. Svá zařízení proto nestaví ve stylu moderních měřicích přístrojů, ale v tradici starých elektronkových koncepcí – pouze bez elektronek, ale s polovodiči. Magri svou koncepci nazývá „Magnetosolid“, čímž chce poukázat na přítomnost magnetických složek a „solid state“, tedy polovodičových součástek.

Typickou vlastností elektronkových zesilovačů je požadované vysoké provozní napětí elektronek a nízká proudová kapacita. Proto je na výstupu potřeba „ozubené kolo“ v podobě výstupního transformátoru, který převádí vysokonapěťový audio signál do rozměrů kompatibilních s reproduktory. Totéž dělá Magri se svými zesilovači. V případě zesilovače Grandinote Shinai se tato koncepce projevuje v podobě dvou objemných toroidních výstupních transformátorů.

Jedna z těchto dvojic je vlevo pod stínícím plechem a další vpravo. Zesilovač Grandinote Shinai je konstruován ryze dvojitě monofonní. Tuto konstrukční skutečnost potrhuje přítomnost dvou síťových vstupních zásuvek, které přivádí napájejí pro každou sekci zesilovače samostatně. Jediné, co oba kanály Shinai sdílejí, je přední panel.

I zde vidíme nekonvenční přístup v pojetí designu celého přístroje. Chybí zde například klasický ovladač hlasitosti nebo výběr vstupu. Přední panel je osazený řadou šesti tlačítek. Zvolený vstup a úroveň hlasitosti je uživateli zobrazena prostřednictvím krásných klasických červených LED sedmi segmentových displejů. Pokud Shinai zapnete centrálním, velkým, kulatým tlačítkem, displej odpočítává čas od 100 do 0, teprve potom se uvolní výstupy. Mimochodem je velmi potěšující slyšet to ticho v reproduktorech, žádný brum ani šum. Přístroj se chová ukázkově tiše. K dispozici jsou dva symetrické a dva nesymetrické vstupy. Zpracování signálu v zařízení je symetrické, jedno z XLR připojení lze překonfigurovat tak, aby se stalo dalším cinch vstupem. Tlačítko „PRG“ umožňuje několik dalších speciálních funkcí, jako je přednastavení hlasitosti pro každý vstup. Při přepínání mezi zdroji zesilovač pokaždé sníží úroveň hlasitosti na nulu, teprve poté přepne a nastaví naprogramovanou počáteční hodnotu. Displej lze navíc naprogramovat tak, aby v případě ukončení nastavení hlasitosti či přepnutí vstupu zhasnul. Programovatelný je také dálkový ovladač.

Zesilovač Grandinote Shinai, který je téměř půl metru hluboký a téměř 32 centimetrů široký, funguje na principu push-pull. Pokud odšroubujete plechový kryt, uvidíte elektroniku rozdělenou na čtyři stejné sekce. Ve dvou sekcích pracují výstupní transformátory. Stejně jako u phono předzesilovače Celio phono, i zde je patrný extrémně „krátká“ signálová cesta. Na každém modulu zesilovače udávají takt pouze dva tranzistory, napájení zajišťuje pouze polovodič vybavený vlastním chladičem. Samozřejmostí je, že zde neexistuje žádná záporná zpětná vazba, kterou konstruktér striktně odmítá. K dosažení nejlepšího výsledku je samozřejmě nezbytné napájení zesilovače Shinai. Magri šel tak daleko, že dal ke každému polovodiči vlastní transformátorové vinutí spolu s usměrněním a filtrací – pomalu začíná být jasné, proč je zařízení i přes jednoduchou konstrukci tak plné a tak těžké.

Massimiliano Magri v žádném případě nepřehání, když popisuje zvuk svých zesilovačů jako kombinaci elektronkových a tranzistorových předností. Ve skutečnosti, první věc která vás na zesilovači Grandinote Shinai zaujme, je pozoruhodná temnost a hloubka základu, kterou vytváří.

To je patrné již u audiofilní dánské rockové formace „Causa Sui“: Skvělé trojalbum „Summer Sessions“ žije na mnoha místech z natlačených a výbušných bicích, což zní tak jasně a dynamicky jako málokdy:

Tomy a snare bang jsou naprosto živí, téměř těsně před jevištěm. Zesilovač Shinai zde otvírá energický a zářivý festival, nechává nás nahlédnout hluboko do struktur, přičemž nedělá jedinou věc: nezabarvuje. Místo toho je nápadně trojrozměrný, musel jsem čas od času zkontrolovat, zda jsem při zapojování reproduktorů nepřepóloval. Ale, zapojení je bez chyby a přístroj zcela přirozeně zaplňuje místnost. Že by zásluha přísného oddělení kanálů? Pravděpodobně. Člověk marně hledá špetku tepla a líbeznosti. Pro obvyklé klišé lampových zesilovačů zde není místo! Nato tento Ital mluví příliš přímočaře a srozumitelně. Mimochodem, není příliš kritický, pokud jde o výběr reprosoustav. S mým vysoce účinným kombem si rozumí stejně dobře jako s mnohem klasičtějším dvoupásmovým reproduktorem s osmipalcovým basovým reproduktorem, který má o sedm nebo osm decibelů nižší citlivost.

Studiový koncert „Contact Myself 2.0“ essenské rodačky Katji Werker, zahalený do naprosto ušlechtilého zvukového hávu zvukových mágů z nahrávacího studia Stockfisch, podává tento ital s extrémní suverenitou a velkorysostí. Zde jsou opravdu jasné a intenzivní tóny v každé části místnosti – docela úžasné.

Přes veškerou transparentnost a stabilitu Shinai v žádném případě nepřehání. Zejména na horním konci spektra udržuje jemnou rovnováhu mezi transparentností a analytičností. Poslech hudby je příjemný i po dlouhých hodinách poslechu. Ani při vysokém výkonu! Sakra, tahle věc dokonce přináší nadhled a stabilitu z úplně nevinného stoner rocku, jako je ten od dortmundské kapely „Daily Thompson“ a jejich long player „Oumuamua“ z minulého roku. Zpočátku trochu neseřazené a s hojným využitím kompresoru, ale později ten krásný „punkový“ ženský zpěv boduje s nejlepší srozumitelností a přesností. Výjimečně výkonné kombo bas/bicí „Sad Frank“ odstraňuje poslední pochybnosti: Toto je zesilovač, který hraje přímo dopředu.

Závěr: Jednoduše řečeno, s polovodiči v lampovém konceptu a v nejvyšší zvukové lize:

Tento italský speciál, integrovaný zesilovač shinai, hraje výjimečně výkonně, čistě a trojrozměrně.

Kategorie: integrovaný zesilovač

Produkt: Grandinote Shinai

Cena: 296.000,- CZK

Předchozí příspěvek
Cyrus One Cast – další vítězství Stereo.DE