testujeme Zingali zero evo sei

TESTUJEME ZINGALI ZERO EVO SEI

Přinášíme recenzi Indického velikána AV MAX

AV MAX představuje Italského výrobce reproduktorů z Itálie. Tato společnost nese název Zingali a její existence sahá až téměř tři desetiletí zpět. Výrobky Zingali jsou kompletně postaveny ve výrobním závodě v Itálii. Proč jsme se dnes zaměřili na reprosoustavy Zingali? Důvod je jednoduchý, audiofilové po celém světě blouzní a nesmírně touží po produktech společnosti Zingali. Podlehli jsme pokušení a toužíme po tom aspoň na chvíli zabřednout do zvuku ručně vyrobených reprosoustav Zingali a zažít jejich kultivovanost, jemnost a dynamiku, díky čemuž tyto hornové reprosoustavy produkují takřka živý rozměr. Přišla příležitost poslechnout a otestovat nejmenší sloupový model vstupní série Zingali Zero Sei. A věřte nebo ne, zážitek to byl jednoduše jako z jiného světa.

Řemeslné zpracování reprosoustav dosahuje vrcholu

Vybalujeme…

Když jsme poprvé upřeli svůj zrak na reprosoustavy Zingali Zero Sei, na ten ohromující bílý povrch kabinetu, tajil se nám dech. Reproduktory jednoduše zapadly do dekoru poslechové místnosti. To je chvályhodné… vynikající práce designérů v Zingali. Reproduktory nejen skvěle vypadají, ale disponují všestranností. Jednoduše zapadnou do moderního nebo klasického interiéru. Lehce jsme přejeli rukama nad kabinetem reprosoustavy a zašli jsme, jak perfektního výsledku může řemeslné zpracování dosáhnout. Od shora dolů reprosoustava vypadá jako jeden celek, aniž by celistvost kabinetu byla narušena nějakou nepříjemnou křivkou či ostrou hranou. Řemeslné zpracování reprosoustav dosahuje vrcholu a to samozřejmě přidává na hodnotě výrobku. Vzhledem k tomu, že každý zájemce o kvalitní reprosoustavy očekává od svých výrobků nejen dobrý zvuk, ale také aby dobře vypadaly, byly atraktivní a příjemné na pohled, reprosoustavy Zingali tento požadavek plní dokonale!

Zingali zero sei orchestra instruments
Zingali zero sei orchestra instruments

Technologie

V průběhu mnoha let jsme do studia dostali velké množství reprosoustav obsahující velké množství různých netradičních konstrukčních prvků v reproduktorech. Reprosoustavy Zingali se řadí mezi ty, které nejsou výjimečné pouze vizuálně a zpracováním, ale i z pohledu použité technologie. Celkový dojem z reprosoustav je jednoduše výjimečný. Vezměte si na příklad konstrukci korpusu reproduktoru. Krásný bílý lak na štíhlém těle kabinetu, který se zužuje směrem dovnitř, zepředu dozadu. Tento druh konstrukce se stará o stojaté vlnění, které se hromadí za kužely reproduktorů a tímto konstrukčním prvkem jsou jednoduše eliminovány. Zaoblený design snižuje tlak stojatých vln a tím zlepšuje výkon basových reproduktorů, což má za následek snížení zkreslení na zanedbatelnou úroveň.

Při pohledu na hornový nátrubek si musíme uvědomit, že nejde pouze o jen tak nějaký horn, který by plnil pouze vizuální úlohu. Je to unikátní patentovaný dřevěný Omniray horn (Omniray GZ), který vidíme nad basovými reproduktory a je vyrobený z jednoho kusu dřeva Kanadského topolu. Tento druh monolitní konstrukce významně zlepšuje celkovou kvalitu zvuku reproduktoru. Menší počet komponentů vede k menším vibracím (rezonancím) v těle kabinetu a protože skříň reproduktoru nepřidá své vlastní vibrace vzduchu, celková kvalita zvuku, zejména v oblasti středního pásma, je přirozenější s velice živými aspekty. Co víc, kruhový tvar hornu pomáhá dosáhnout lineární vysokofrekvenční odezvy, bez žádného lhaní a nežádoucího zabarvení v konkrétním frekvenčním rozsahu nad 1500Hz. Kruhový tvar hornu také napomáhá reproduktoru k dosažení širokého rozptylu. Takže, na rozdíl od vlnovodů, které jsou použity u běžných výškových reproduktorů, Omniray horn nepotřebuje žádnou vnější pomoc při pokrytí širší oblasti. Díky tomu nejste odkázání na přísné umístění poslechového místa, naopak, detaily reprodukce hudby si vychutnáte jako v případě živého vystoupení. Za touto skutečností stojí další fyzikální vlastnost hornu, neboť dochází ke zhuštění vzduchu, díky čemuž roste dynamický rozsah a tím i veškeré nástroje nabírají na téměř živém rozměru. Pokud autor těchto reprosoustav pan Zingali tvrdí, ze jeho reprosoustavy jsou reprosoustavy s největším dynamickým ziskem na světe, ze své zkušenosti mohu jen souhlasit.

Vlastnosti

Když jsme se posadili, abychom se vrhli na testování Zingali Zero Sei, první věc, která nám při prvním poslechu přišla na mysl, byla, že Zingali rozhodně nejsou obyčejné reprosoustavy! Sloupové reprosoustavy nemají žádný dynamický konvenční kužel na co taky? Místo toho mají hornový reproduktor a tím i mechanismus pro střední a vysoké frekvence. Ale podobně jako dynamické reproduktory, hornové reproduktory vyžadují opravdu velké zahoření. Pokud nejsou dostatečně zahořeny, vysoké frekvence budou doslova řezat uši a budete mít těžké časy. Mnohokrát děkujeme, distributoru panu Zingalimu, že dodal již dostatečně rozehrané reproduktory a tím nám ušetřil spoustu času. Testovat reprosoustavy jsme mohli bez jakéhokoli odkladu.

Zapojili jsme reproduktory na dvoukanálový zesilovač s výkonem téměř 200 wattů RMS, a jakmile jsme přešli na CD přehrávač, byli jsme všichni v největším možném očekávání!. Vložili jsme CD Patricka Watsona „Dřevěné zbraně“ a stiskli tlačítko přehrávání. To, co následovalo, byla čistá hudební blaženost a absolutní nirvána, která trvala téměř 3 hodiny. Od prvních skladeb z alba „itself“ nás Zingali Zero Sei uchvátily absolutně bezchybnou reprodukcí a nepochopitelně hlubokými a pevnými basy.

Každý nástroj měl svůj vlastní vymezený prostor na zvukové scéně.

etřeba dodávat, že když jsme poprvé spatřili reprosoustavy Zingali Zero Sei, neměli jsme ani tušení, že tyto sloupy by mohli jít tak hluboko. I když jsme se přemístili z jedné skladby na druhou, Zero Sei nikdy neztratily kontrolu nejnižších kmitočtů. Hudba od Watsona je dostatečně naložena obsahem nejnižších kmitočtů, které jednoduše zachrastí s jakéhokoliv systémem, ale Zero Sei obstály excelentně. Nikdy se neobjevil moment, ani sebemenší náznak, kdy by se reproduktory třásly ve svých kolenou. Téměř půl hodiny jsme opravdu výživně testovali dynamické zpracování výkonu a schopnosti reproduktorů. Z měkkých jemných houslových tónů po hlasité hudební pasáže, kde počet nástrojů ve středním pásmu tahal naši pozornost. Reproduktory ovládaly veškerou hudbu nepochopitelným způsobem. Rušně znějící nahrávky se nikdy neprojevily jako zaplněné nebo přeplněné. Každý nástroj měl svůj vlastní vymezený prostor na zvukové scéně. Téměř se dalo cítit, že Patrick seděl na stoličce 8 stop před námi. Jeho zpěv měl život, ale tak kvalitní a realistický, který jsme ještě neslyšeli a už vůbec ne v této cenové kategorii. To vše bylo možné díky technologii Zingali Omniray. Mechanismus Hornu dokázal vdechnout život do nástrojů, jako jsou kytary, flétny a dechové nástroje, jako jsou trubky a saxofony. Když už mluvíme o dechových nástrojích, očekávali jsme lehce zabarvený zvuk, ale překvapivě celé kmitočtové spektrum a převážně na zabarvení trpící střední pásmo bylo od nežádoucího zabarvení osvobozeno.

Unikátní konstrukce reproduktorů zajistila, že všechny frekvence zvukového spektra byly reprodukovány ve stejnou dobu. Absolutně tonálně vyvážená a koherentní reprodukce kde basy, středy a výšky jsou navzájem v synchronizaci s ostatními kmitočty, je synonymem luxusní reprodukce. Nic se neobjevilo příliš pozdě nebo příliš brzy. Tento druh časové synchronizace je nezbytný, protože zajišťuje, že reproduktor generuje zvuk „jako“ z jedné jediné jednotky a veškerá hudební reprodukce budí dojem, že každý nástroj má své přesné místo v hudební scéně a hraje zcela synchronně s ostatními nástroji, v podstatě přesně tak, jaký zvuk poskytuje živá produkce hudby.

Harmonické a plné středy, které sahaly daleko za hranice místnosti.

Rozhodli jsme se zjistit, co ještě model Zero Sei dokáže nabídnout. Nyní jsme přešli na „The Lord of the Rings – OST“, který byl jedním z našich důvěryhodných průvodců v testování nesčetného množství AV produktů. S tímto albem se vše posune vždy dopředu a odhalí se pravý potenciál reprosoustavy ve smyslu zatížení. Obrátili jsme se na ovladač hlasitosti zesilovače a nechali ho na pozici jedenáct hodin. U většiny zesilovačů tato pozice znamená, že zesilovač dodává téměř 70-80% své síly a my jsme byli rádi, že můžeme jednoduše pozorovat, jak Zero Sei se k tomuto obrovskému výkonu a přílivu emocí postavily a především jak velmi snadno. Ve většině případů, při takto vysoké úrovni akustického tlaku, velká většina reprosoustav ztrácí kontrolu nad tím co hrají, zvukově se zhroutí a hudba je vyzařována po celé místnosti bez jakéhokoliv potenciálu zaostření, zaměření a kontroly. Neuvěřitelné Zero Sei to vzaly jinou cestou. Reproduktory skromně přijaly tuto výzvu a vydaly bohatý obsah středů bez jakékoliv tvrdosti nebo ztráty nuancí důležitých pro správné vykreslení středních frekvencí. Výšky byly přesné a svěží. Velký rozptyl hornu zaplnil celou místnost s podrobnými detaily a poskytly úžasný pohled do zákulisí nahrávky. Harmonické a plné středy, které sahaly daleko za hranice místnosti. Bez ohledu na skutečnost, že reproduktory byly postaveny téměř 7 metrů od sebe, jsou stereo účinky zcela bez problémů vykresleny a tvoří kompletní zvukovou scénou s vynikající hloubkou obrazu. Zero Sei skvěle dokázaly vytáhnout každý kousek detailu a nuance z hudby.

Zvukově, Zero Sei podávají zcela bezchybný výkon a nabízejí velmi podrobné a detailní informace v celém kmitočtovém spektru, to vše vykresleno v absolutně čistém objemu hudební scény. Strávili jsme téměř celý večer poslechem Zingali Zero Sei a můžeme jen s nadšením konstatovat, že jejich neskutečně živá a temperamentní povaha vdechuje život vokálům, smyčcům, jednoduše naprosto všemu a současně prokazují velkou přesnost a kontrolu nad každým nástrojem, jehož kvalita s Zero Sei teprve vynikne.

Co říct závěrem?

V posledních několika letech trh reproduktorů v Indii zažívá velký boom. Každá nová příchozí značka přináší něco nového a to se odráží na zcela novém konkurenčním prostředí. Naštěstí pan Zingali také mnoho přizpůsobil a díky kompromisům velice snadno a s přehledem čelí té nejtěžší konkurenci ze strany High endových produktů světových značek.

Sloupový model Zingali Zero Sei generuje skálopevné basy, jejichž účinek jednoduše umocňuje 8″ bas-reflex, který je vyvedený do spodní části kabinetu. Rám lemující kabinet, který slouží jako podstavec, tvoří jakýsi horn pro basovou část a tím účinnost basového spektra nabývá na ještě větší účinnosti. Díky tomu také odpadá starost s umístěním reprosoustav blíže k zadní stěně. Ale to nejsou jen basy… holografické vykreslení stereofonní obrazu a podání středů a výšek je absolutně vynikající. Nemohli jsme uvěřit jakou obrazovou hloubku a rozlišení dokázaly tyto reprosoustavy vytvořit u každého hudebního žánru, kterým jsme chtěli tyto reprosoustavy zatížit a opravdu je vyzkoušet. Čím více je budete poslouchat, tím větší radost a emoce z nich budete cítit. Stejně tak i když reprosoustavy zatížíte a otočíte hlasitost zesilovače na vysokoué až maximální hlasitost, reproduktory nikdy neztratí kontrolu nad hudbou. To spíše uslyšíte limitaci vašeho zesilovače…

Tito krasavci ze stáje Zingali jsou vskutku dílem génia.

Přičteme-li vynikající zpracování a vzhled reprosoustav, Zingali Zero Sei vyhrávají plný počet bodů. Zvuková prezentace je doslova působivá. Reprodukce od nižšího středního pásma až po nejvyšší frekvence je zcela nad rámec chápaní. Detailní frekvence spodního pásma, skálopevný bas je stejně tak nepochopitelný, neboť při pohledu na tuhle elegantní a štíhlou reprosoustavu se to pochopit jednoduše nedá! Tonalita reproduktorů je excelentně vyvážená, konstrukce hlavního prvku tedy dřevěného hornu, snadno reprodukuje velké a plné středy včetně všech detailů do místnosti, kde jsou rozkresleny v excelentním zvukovém obrazu. Nejlepší na tom je, že tyto reproduktory mají schopnost vás udržet ve vašem křesle a to za všech okolností, bez ohledu na žánr či úroveň hlasitosti.

Technické parametry:
System Type: Bass Reflex
Comp. Driver: 1″ – Coil 25 mm
Woofer: 2 x 6.5″ Coil 39 mm
Horn: Omniray GZ 6″
Power RMS: 200 W (AES)
Nominal Imp.: 6 Ohm
Freq. Response: 35 Hz – 20 kHz
Cx. Frequency: 1500 Hz 12 dB / Oct
Sensitivity: 92 dB (1 W / 1 mt)
Dispersion: 100° (-6 dB)
Dim. (H x W x D): 1000 x 215 x 340
Cabinet: mdf 16 mm / mdf 30 mm
Finish Cabinet / Panel: Satin Black – Lacquer White – Black Piano
Finish Horn: (Cherry – Walnut – Wenge – Natural) Lacquer – Satin Black – Lacquer White – Black Piano
Net Weight: 20/ks

Předchozí příspěvek
Regálové Zingali Zero Evo BS Stereo & Video recenze
Následující příspěvek
Hornové reproduktory Giuseppeho Zingali