Regálové Zingali Zero Evo BS Stereo & Video recenze

NEJEN ŠPAGETY A STRADIVÁRKY

Přinášíme test regálového modelu reprosoustav Zingali série Zero BS.
V průběhu testování byly doplněny kabely ORCHESTRA Instruments

KONEČNÉ HODNOCENÍ: VYNIKAJÍCÍ !

REPRODUKTOROVÉ SOUSTAVY ZINGALI ZERO BS 85 000 Kč

Italskou firmu Zingali založil v roce 1986 konstruktér Giuseppe Zingali. Od samotného začátku jsou jím vyráběné reproduktorové soustavy charakteristické tím, že používají tlakové vysokotónové reproduktory. Druhou charakteristickou vlastností je dokonalé řemeslné zpracování ozvučnice a její skvělá povrchová úprava.
Tím ale výčet kvalitních technologií nekončí. Zvukovody vysokotónových reproduktorů, vyrobené z ušlechtilých dřevin, jsou precizně vybroušené a na povrchu upravené transparentním lakem. Tvar a materiál zvukovodu jsou dokonce patentově chráněny. Podle těchto vnějších znaků lze reproduktorové soustavy na první pohled snadno poznat a odlišit od konkurenční produkce.

Reproduktorové soustavy Zero BS (BookShelf) jsou nejmenší soustavy ze základní série Zero z produkce Zingali. Jsou to kompaktní regálové dvoupásmovky s bassreflexovou ozvučnicí. Skříň ozvučnice se směrem dozadu zužuje a tím je zajištěno dostatečné potlačení stojatých vln uvnitř soustavy. Především z estetických důvodů jsou i přední hrany mírně „prošlajfnuté“. Odstup vyústění bassreflexového nátrubku od nejbližší plochy je nezbytný pro vyloučení nelaminárního proudění vzduchu na jeho výstupu. Bassreflex soustav Zero BS je zakončen na spodní stěně skříně mezi příčkami podstavy, které zaručují dostatečný odstup od podložky a tím odstraňují debaty, jak daleko musí být soustava od stěny, aby neměla na basech problémy. Podstava je pohledově od ozvučnice oddělena vyfrézovanou drážkou. Tomuto originálnímu zakončení bassreflexu a půdorysu soustavy je nutné přizpůsobit typ stojanu.
Testované soustavy byly na povrchu ošetřeny tmavošedým matným lakem a zvukovod vysokotónového systému z kanadského topolu výrobce namořil barvou ořechu a dokonale pokryl lesklým transparentním lakem..

Zingali Zero BS jsou elegantním, a přitom skvěle hrajícím doplňkem každého interiéru.

Vzhled ale není to, co hraje!

Konstrukce soustav je dokonalá. Ozvučnice jsou přesné, téměř strojařské výrobky z MDF desek, které mají na čelní a zadní stěně tloušťku 30 mm. Hlubokotónový reproduktor s membránou 6½“ je zapuštěn do hloubky čelní stěny, naopak výstup zvukovodu tlakového reproduktoru Omniray GZ6 s čelní stěnou přesně lícuje. Vysokotónový systém používá měnič s 1″ měkkou membránou, navázanou na 6″ exponenciální zvukovod s kruhovým průřezem. Pasivní výhybka používá filtry se strmostí 12 dB/okt. a dělicí kmitočet je relativně nízký – 1500 Hz.

Protože je membrána hlubokotónového reproduktoru proti přímému dotyku chráněna průzvučnou síťkou, obejdou se soustavy Zero BS bez krycího rámečku. Membrána hlubokotónového reproduktoru je poháněna kmitací cívkou o průměru 39 mm. Na zadní stěně je výhybka zakončena na dvou párech šroubovacích zlacených terminálů pro bi-wire zapojení přívodních kabelů. Reproduktorové soustav Zingali Zero RS jsou (jako většina italských konkurentů) elegantním, a přitom skvěle hrajícím doplňkem každého interiéru.

Miroslav Láb

Na čem se testovalo

Test proběhl zatlumené poslechové místnosti s plochou 24 m2 s využitím následujících komponentů: diskové pole WD Share Space, D/A převodník – sluchátkový zesilovač Teac NT-503, MacBook Pro Retina, CD přehrávač OPPO BDP-95, předzesilovač Accuphase C-265, výkonový zesilovač Accuphase P-450, síťový zdroj Accuphase PS-500, vše propojily kabely DIY/Klotz. Díle jsem použil CD přehrávač Cyrus CDi, stramer Stream Xa, integrovaný zesilovač/DA převodník 8 R2 DAC a externí zdroje PSX R2, plus kabely Orchestra Instrument. Jako testovací posloužily hudební soubory z NAS ve formátu FLAC a WAV (44,1– 192 kHz/16–24 bit) a CD nahrávky: Reference Recording RR-S1CD, Reference Classic-First Sampling (1990), Rolling Stones: Bridges to Babylon (Virgin Records, 1997), Miles Davis: Kind of Blue (Columbia, 2009), Antonín Dvořák: Koncert h moll (Harmonia Mundi, 2005), Miles Davis: Sketches of Spain (Columbia, 1997), Diana Krall: The Look of Love (Verve, 2002), Diana Krall: The Girl in the Other Room (Verve, 2004), Čajkovskij: 1812 (Telarc, 2001), Antonio Forcione & Sabina Sciubba: Meet Me In London (Naim Records, 1998).

Basy jsou dynamické a přesné s pevným ohraničením.

Netopýří ucho

Díky tlakovému vysokotónovému systému mají Zingali Zero BS mimořádně vysokou citlivost. Je to dáno omezeným vyzařováním mimo osu, přesněji mimo úhel 100°. V tomto úhlu je reprodukce spektrálně vyvážená a bez pozorovatelného zkreslení. Přes relativně malý objem je reprodukce nejnižších kmitočtů skvělá. Basy jsou dynamické a přesné s pevným ohraničením. Řečové pásmo je vyrovnané a nezkreslené. Stereofonní obraz je spojitý, a i při soustředěném poslechu se z něj soustavy „vytratí“. Díky vyšší směrovosti lze kvality soustav plně využít i v akusticky živějších prostorech. Naopak „ambientní“, nesoustředěný poslech výrazně mimo osu soustav je mírně zabarvený, a ne úplně komfortní, ale o tom hifi není. Skvělý charakter reprodukce se nemění ani při vyšší poslechové hlasitosti. -ml

Předchozí příspěvek
zingali otto & orchestra stereo & video recenze
Následující příspěvek
testujeme Zingali zero evo sei