Seznamte se s výkonovým monoblokem Cyrus X 300

Seznamte se s výkonovým monoblokem Cyrus X 300

Cyrus byl vždy malý tělem, ale duší a srdcem je to neskutečný svalovec!

Původní zesilovač Cyrus X 300 byl excelentní výkonový zesilovač. Jeho nová verze Signature je ještě lepší!
Na začátku roku 2013 Cyrus slavil své 30. narozeniny. Při této příležitosti společnost Cyrus uvedla na trh top high-end edici Signature, kterou oslavila své výročí a potěšila své příznivce. Celá výroční aktualizace a tedy i kompletně nová produktová řada Signature byla začleněna do standardního sortimentu společnosti Cyrus.

Cyrus Mono X 300 Signature

Začínáme s novou verzí zesilovače Cyrus X 300 Signature, výkonovým monoblokem, který má své základy v top produktové řadě X 300. Z prvního pohledu vypadá beze změny a ničím zvlášť se od svého předchůdce neliší, vyjímaje menšího názvu poukazující na novou edici Signature, umístěného na čelní straně přístroje. Nic méně po sundání krytu a nahlédnutí do útrob přístroje, jsou patrné změny oproti jeho předchůdci. Například nové vyztužení pro lepší rigiditu zesilovače, které současně umožňuje lepší montáž vnitřních součástí zesilovače nebo re-design XLR obvodů.
I navzdory tomu, že vnější schránka je téměř stejná jako u jiných produktů Cyrus, které výrobce používá u všech svých výrobků, mám trochu pocit, že Mono X 300 Signature na mě působí trochu jinak než integrovaný zesilovač Cyrus 6a za 700 liber. Přesto však je to u takového zesilovače, takové řady a kvality dost málo.

Není na něm nic hrozného, ale podívejme se na top high-end výrobky konkurenčních výrobců jako Burmester, Chord nebo Bryston. Ale, nebudeme nic ubírat Cyrusu, který má smysl spíše než pro luxusní a drahý vzhled, tak pro svým způsobem zvláštní a výjimečný vzhled svých přístrojů. To však neubírá nic na kvalitě konstrukce a výsledného zvuku produktů Cyrus.


Konec konců vše má své výhody a napříč celou řadou průzkumů se potvrzuje, že svým vzhledem Cyrus posiluje identitu své značky. Současně tvrdí, že tím šetří spoustu materiálu a peněz, neboť obvykle schránka přístroje představuje velké množství materiálu a výrobních nákladů. Společnost tak využívá všech svých rezerv, které přesouvá do výzkumu a developmentu svých produktů. Díky novým inovacím a technologiím dokáže své legendární a špičkové výrobky neustále vyvíjet a zvukově posouvat. Obvody zesilovače Cyrusu X 300 Signature jsou dosti neobvyklé, ale není se čemu divit. Cyrus své ojedinělé řešení obvodů řeší vždy originálně a posvém. Je to určitá filosofie Cyrusu, díky čemuž se odlišují od ostatních konkurenčních výrobců. Obvody, které obsahují systém „Zero Feedback“ což znamená nulovou zpětnou vazbu, byl společností zdokonalován přibližně deset let.

Systém „Zero Feedback“ je ve skutečnosti řešení se kterým už Cyrus přišel u modelu monobloku aPA 7 a kde také nabízí své inovativní řešení nulové zpětné vazby. Systém „Zero feeback“ ve skutečnosti eliminuje zpětnou vazbu, která by mohla působit nežádoucí rušení. Jednoduše řečeno, ať se stane cokoli na výstupu, nikdy to nebude mít vliv na vstupu, což umožňuje zesilovači být méně závislý na reproduktorech.
Mezi konstruktéry koluje přesvědčení, že i přesto, že nulová zpětná vazba je technicky dobrá věc, ne vždy to přinese nejlepší zvuk a to z jednoho důvodu. Navrhnout a udělat obvody bez celkové zpětné vazby je extrémně složité, což je taky důvod, proč je tak málo zesilovačů na tranzistorové bázi vyrobeno tímto způsobem. Cyrus však ví co dělá a nejspíše se mu jeho investice do technologií a nových konstrukčních řešení vyplácí.

 

A jak to vlastně hraje?

je čas tyto monobloky zapojit do systému. Použili jsme ověřenou sestavu a jako předzesilovač dosadili náš oblíbený Bryston BP26 s Cyrus DAC XP z řady Signature a jako zdroj jsme použili streamer Naim NDS/555ps a CD přehrávač Burmester 069.
Na místo reprosoustav jsme dosadili ATC’s SCM 50s, ale také elektrostaty Quad ESL 2812s a KEF v LS50s . Bez ohledu na použité reproduktory, tyto monobloky Cyrus generují neskutečně skvělý zvuk.

Cyrus X 300 Signature vyniká bez ohledu na to, jakou hudbu posloucháte.

Byli jsme velcí fanoušci původního X 300, ale v porovnání předchozí řady s novou řadou Signature je jasné, že společnost přistoupila k takovým krokům, které jednoznačně znamenají posun vpřed. U předchozí řady jsme chválili rozlišení a celkovou agilitu zesilovače, ale nová verze Signature je jednoduše lepší v obou směrech.

Celkově reprodukce působí rychlejším a jasnějším dojmem s významně lepší artikulací, která už tak u modelu X 300 patřila v tomto směru k těm nejlepším. Reprodukce zesilovače nové řady generuje jakousi zvláštní energii, která je u těchto zesilovačů spíše vzácností.
Cyrus X 300 Signature vyniká bez ohledu na to, jakou hudbu posloucháte. Poradí si se vším a dokáže kontrolovat různé hudební žánry a veškeré složité pasáže jednotlivých skladeb, prezentuje s nadhledem a jistou grácií. Poslouchali jsme vše od Holst´s Jupiter až po Kanye Westa Yeezus, apod. vše zní neuvěřitelně dobře.

Navzdory svým kompaktním rozměrům, tento zesilovač přináší neuvěřitelnou výkonovou rezervu a to úctyhodných 225W. Dosáhl vysoké úrovně u všech reprosoustav, které byly do testu zapojeny.

Cyrus X 300 Signature hraje neskutečně dobře, s širokou dynamikou v celém kmitočtovém pásmu. Veškeré údery jsou přesvědčivě přesné. Reprodukce Kanyeho Westa Yeezus nabízí pevnou a reprodukci doslova nabíjející energií s odhodláním podat neskutečně reálný výkon.
Většina konkurenčních zesilovačů může hrát s podobnou grácií, ale tam kde Cyrus vyniká a tam kde se jeho schopnosti spojují a násobí a to zejména spojení výkonu, agility, přesnosti, rytmiky, transparentnosti, tam už konkurenční zesilovače ztrácejí dech. Jen zřídka se najde podobně znějící zesilovač.
Znovu a znovu promítám to ohromení z X 300 signature

Verdikt:

Víme, že lidé nakupují především očima a to bude taky důvod, proč budou zájemci pokukovat po konkurenci, než aby použili svoje uši. Soupeři mono X 300 Signature budou vždy větší, těžší, luxusněji vypadat a především budou dražší. Pokud zevnějšek bude rozhodující pro nákup, pak tu bude spousta volby.
Nicméně pokud chcete nádherně informativní zesilovač, který komunikuje, má schopnost přenášet dramatičnost děje do prostoru, je přesný v artikulaci a detailech, za cenu cca 103.000,- kč/ks jsme neslyšeli lepší zesilovač.
pro
• rozsah detailů
• neskutečně působivá dynamika
• Vynikající kombinace jemnosti a síly
• Vynikající rytmické schopnosti
proti
• Absence luxusnějšího provedení a bytelnější konstrukce jako u předchozích modelů.

Předchozí příspěvek
Hornové reproduktory Giuseppeho Zingali
Následující příspěvek
vše co potřebujete vědět o společnosti Cyrus Audio ltd