cyrus audio & zingali regály stereo & video recenze

Přinášíme test Audio komponentů Cyrus a regálového modelu reprosoustav Zingali Zero Evo BS, propojeno kabely ORCHESTRA Instruments. KOMPAKTNÍ, PŘESTO PLNOHODNOTNĚ VYNIKAJÍCÍ!

SESTAVA ANGLICKÝCH PŘÍSTROJŮ CYRUS:
CD PŘEHRÁVAČ CYRUS CDi,
STREAMER CYRUS STREAM XA,
INTEGROVANÝ ZESILOVAČ/DA PŘEVODNÍK CYRUS 8.2 DAC
EXTERNÍ ZDROJ CYRUS PSX R2

KONEČNÉ HODNOCENÍ: VYNIKAJÍCÍ !

Přístroje anglické firmy Cyrus se od samotného začátku, který se počítá od roku 1984, odlišují od konkurenční produkce designem a rozměry. Rozměrově i proporcionálně jsou srovnatelné s menší klasickou cihlou s ovládacími prvky rozmístěnými na nejmenší čelní ploše. Druhou stavebnicovou raritou je originální unifikovaná konstrukce. Zkrátka všechny přístroje mají nejen stejné rozměry, ale používají také jednotné šasi.
Základní šasi tvoří přesný tlakový odlitek z hliníkové slitiny. Konstrukce je proti zvyklostem postavená na hlavu: přesný odlitek šasi tvoří bočnice a horní stěnu přístroje, spodní částí konstrukce je jen lehký kryt. Všechny součástky a díly jsou montovány do tohoto základního šasi, celek je uzavřen spodním krytem. Součástí základního odlitku jsou i zesílené části s žebrováním a větracími otvory, přizpůsobenými pro upevnění a chlazení výkonových tranzistorů a stabilizátorů. Jednotlivé komponenty se liší pouze středním čelním panelem, jehož součástí jsou ovládací prvky a případně třířádkové bodové LCD displeje. Do testu dorazilo pět stejných kartónů, ve kterých bylo rozměrově pět stejných přístrojů. Jeden CD přehrávač CDi, streamer/převodník Xa a integrovaný zesilovač 8 R2 DAC doplňovaly dva externí výkonové zdroje PSX R2.

Vstupy a výstupy scházet nebudou

Všechny tři přístroje, kromě výkonových zdrojů, mají centrální LCD displeje a minimum ovládacích prvků. CD přehrávač CDi má dokonce pouze mechaniku se slotovým vkládáním CD, pečlivě odstíněnou od druhé části přehrávače, ve které je signálová elektronika a síťový zdroj. Na druhou stranu snad neexistuje jednodušší a bezproblémovější obsluha. Na zadním panelu přehrávače jsou dva rovnocenné analogové stereofonní výstupy, digitální koaxiální a optický výstup a dvě zásuvky ovládací sběrnice Cyrus MC­BUS, výhodné pro zařazení přehrávače do složitější sestavy. Vedle klasické IEC síťové zásuvky je i pětigólový konektor XLR, určený pro nadstavbové připojení externího zdroje PSX R2. Přehrávač má samozřejmě vlastní vestavěný síťový zdroj. Externí napájení z PSX R2 zdroje zaručuje možnost většího, ale především dokonale stabilizovaného odběru s přesným výstupním napětím a minimálním rušením a šumem.

Druhým zdrojem signálu je streamer/DA převodník Stream Xa. Na jeho zadním panelu jsou dva klasické stereofonní analogové výstupy, ovládací zásuvky MC-BUS, napájecí síťová zásuvka a zásuvka externího zdroje. Ostatní přípojná místa jsou už digitální: vstupy Ethernet, USB, dva optické Toslink a tři koaxiální S/PDIF, poslední je koaxiální výstup. Nechybí ani koaxiální konektor pro wifi anténu. Streamer se ovládá šesti základními tlačítky a otočným krokovým přepínačem s potvrzením volby kroku stiskem knoflíku. Důležitá jsou první tři tlačítka Music, Radio a Aux, jimiž se volí zdroje signálu. Music připojí Stream k vaší domácí síti buď ethernetovým kabelem, nebo prostřednictvím wifi. Pohyb v menu je jednoduchý, volit můžete buď pouze ovládacím knoflíkem, nebo pohodlněji aplikací pro mobil nebo tablet. V každém případě při větší „HardDiskotéce“ s přepínáním nespěchejte, Streamer to musí všechno alespoň orientačně načíst. Tlačítko Radio slouží pro přehrávání internetových rádií a tlačítkem Aux se sekvenčně přepínají digitální vstupy, včetně vstupu USB. USB vstup je jak smrt, bere skoro všechno od iPodu, přes flashky (formátované na FAT16 nebo FAT32) a harddisky se záznamy nejrůznějších formátů do 192 kHz/24 bit (kromě záznamů DSD, ty nevidí!).

Internetová rádia si můžete vybírat podle žánru, případně lokality jazyka. Já mám nejradši položku High Quality, to už hraje dost dobře, vlastně většinou výrazně líp než místní FM rádia (MP3 s tokem 320 kb/s z internetu je výrazně lepší než archív většiny FM rádií, který je maximálně 256 kb/s).
Posledním komponentem ze základní řady je integrovaný zesilovač/DA převodník 8 R2 DAC. Zesilovač má šest analogových vstupů, dva optické Toslinky, dva koaxiální S/PDIF a USB vstup, celkem je k dispozici 11 vstupů. Kdo z vás to má? Linkové výstupy na úrovni předzesilovače jsou opět dva, nezávislé, a jeden výstup je určen pro druhou zónu. Výkonové výstupy, řešené úsporně jako zdířky, jsou zdvojené pro snazší bi-wire zapojení reproduktorových soustav. Sluchátkům je určen 3,5mm konektor na zadním panelu. Poslední přípojná místa jsou standardní zásuvky MC Bus sběrnice a nezbytná XLR zásuvka pro připojení externího zdroje. D/A převodník je oficiál ně schopen zpracovat signály s rozlišením 24 bitů a vzorkovacím kmitočtem do 96 kHz. Nicméně zesilovač (stejně jako streamer) na S/PDIF vstupech akceptuje formát i PCM 192 kHz/24 bit i s odpovídající indikací na displeji.

Externí napájecí zdroje PSX R2 jsou osazeny rozměrnými toroidními transformátory a baterií kondenzátorů 4× 10 000 μF. Výstupní napětí zdroje je dokonale stabilizováno v závislosti na napájeném přístroji 2× 21,1, 2× 35,5 V nebo 2× proměnné od 18 do 30 V. Výstupní pětipólová XLR vidlice je na pevně připojeném, zhruba půl metru dlouhém kabelu. Zapojením kabelu do dalšího přístroje se jeho základní zdroj odpojí a napájení probíhá pouze z externího zdroje. Všechny komponenty se snadno řídí i bez použití MC-Bus sběrnice z přehledného dálkového ovladače. Ještě pohodlnější ovládání streameru Stream Xa nabídne aplikace z tabletu nebo chytrého telefonu. Pro přehrávání z domácího úložiště nebo internetových rádií je to dokonce jednodušší a přehlednější i s drobným obrazovým doprovodem. Přístroje Cyrus byly propojeny signálovými, reproduktorovými a síťovými kabely Orchestra Instruments, které dodal distributor (viz Na čem se testovalo).
Miroslav Láb

Netopýří ucho
Reprodukce je plná a bezproblémová a ani relativně menší výstupní výkon zesilovače není omezením i ve spojení s průměrně citlivými soustavami. Také nejnižší basy jsou přenášeny s plnou energií a pevnými konturami. Po připojení externích zdrojů PSX R2 se reprodukce ještě více zklidní a zjemní. Až tak moc se toho nestane, jen je všechno přehlednější a přesnější. Basy získají více energie a „přitvrdí“. U Hi-Res záznamů je to markantnější, reprodukce je „normálnější, obyčejnější“. CD přehrávač dostane z disků, maximum a je skoro jedno, použijete-li analogové nebo digitální propojení. D/A převodník v zesilovači je natolik dokonalý, že je možné plnohodnotně používat digitální vstupy. -ml

Na čem se testovalo
Test proběhl v zatlumené 24m2 místnosti s využitím následujících komponentů: streamer Teac NT-503 jako D/A převodník, přehrávač OPPO BDP-95, reproduktorové soustavy KEF R700, reproduktorové soustavy Zingalli Zero, diskové pole WD Share Space, počítač MacBook Pro Retina 13“, tablet iPad Air2, mobil iPhone 6s. Kabely Orchestra Instrument: sada síťových Power Earth (3 490 Kč), Elementar Power (13 990 Kč), Divine Power (15 990 Kč), signálové RCA, Divine SPACE A.D.T. (59 000 Kč), reproduktorové Red Space A.D.T Bi-Wire (79 000 Kč) a Ethernet Silver Moon A.D.T. (19 900 Kč). Poslouchal jsem mimo jiné CD Rolling Stones: Let It Bleed (Virgin Records, 2012), Miles Davis: Kind of Blue (Columbia, 2009), Diana Krall: The Girl in the Other Room (Verve, 2004), Šostakovič: 15. symfonie, Reference Classics, First Sampling (Reference Recordings 1990), Antonio Forcione & Sabina Sciubba: Meet Me In London (192 kHz Super Hi Def Edition, Naim), Patricia Barber: Modern Cool( DSD), John Coltrane: Blue Train (1957, 192 kHz/24 bit), Bill Evan Trio: How My Heart Sings a digitální záznamy WAV a FLAC 44,1–192 kHz/16–24 bit, jazz, rock, klasika.

Následující příspěvek
zingali otto & orchestra stereo & video recenze